Climate Detectives Projektid 2023-2024
Projekti pealkiri: Κλιματική Change
6ο Νηπιαγωγείο Πολίχνης Θεσσαλονίκη Kreeka
Τι on φαινόμενο του θερμοκηπίου,
Παρατηρήσαμε πως φέτος ο χειμώνας στη χώρα μας oli ιδιαίτερα ζεστός και θελήσαμε να διερευνήσουμε την υπερθέρμανση του πλανήτη ja συγκεκριμένα das φαινόμενο του θερμοκήπίου. Για το σκοπό αυτό παρατηρήσαμε ένα εκπαιδευτικό βίντεο https://youtu.be/wa58h4IJ6Hk
προχωρήσαμε στην εκπόνηση ενός πειράματος: Αρχικά, βάλαμε ένα θερμόμετρο μέσα σ' ένα βάζο, του οποίου το στόμιο καλύψαμε με μια μεμβράνη και das αφήσαμε στο έδαφος έξω στην αυλή. Δίπλα του ακριβώς αφήσαμε άλλο θερμόμετρο χωρίς βάζο, αφού πρώτα βεβαιωθήκαμε ότι η θερμοκρασία των δυο θερμομέτρων oli ίδια. Περιμέναμε λιγη ώρα, προκειμένου να διαπιστώσουμε αν η θερμοκρασία των θερμομέτρων θα αλλάξει. Τα παιδιά κατέγραψαν τις υποθέσεις τους σε σχέση με τα αποτελέσματα του πειράματος σε ένα φύλλο εργασίας.
Τι on φαινόμενο του θερμοκηπίου,
Μετά από λίγη ώρα παρατηρήσαμε τις ενδείξεις των δυο θερμομέτρων και καταγράψαμε τα tulemused: 34ο το θερμόμετρο μέσα στο βάζο και 24ο το θερμόμετρο έξω από το βάζο. Στο προϋπάρχον φύλλο εργασίας προχωρήσαμε στην καταγραφή των παρατηρήσεων και των συμπερασμάτων στα οποία οδηγηθήκε η ομάδα. Συγκεκριμένα ειπώθηκε образом "πιο πολλή θερμοκρασία είχε το θερμόμετρο μέσα στο βαζάκι, γιατί ο ήλιος έστελνε τις ακτίνες του μέσα στο βάζο, αλλά δεν võiksid на φύγουν, γιατί είχε την μεμβράνη, ενώ στο θερμόμετρο που ήταν έξω, η ακτινες πήγαιναν και έφευγαν ξανά" Συζητήσαμε και καταλήξαμε образом το ίδιο συμβαίνει στη Γη. Τα αέρια του θερμοκηπίου παγιδεύουν τη ζέστη, όπως η η μεμβράνη στο βάζο και κάνουν τον πλανήτη μας θερμότερο.
Το επομενο βήμα on να μάθουμε ποιες inimνες ενέργειες οδηγούν στην αυξημένη παραγωγή αερίων του θερμοκηπίου, ώστε να τις περιορίσουμε κατά das δυνατόν.
Projektid luuakse meeskondade poolt ja nad võtavad täieliku vastutuse jagatud andmete eest.
← Kõik projektid